top of page

COOK2HELP

Po dlouhé odmlce jsem zpět a rovnou s trochu neobvyklým příspěvkem, o žádném receptu to dnes totiž nebude. Jedná se o velkou lidumilnou věc, která dokonce zachraňuje životy a přitom jde stále o to, co nás všechny moc spojuje - jídlo.

Před nějakým měsícem mě oslovila má dobrá kamarádka a mentorka Julka „Maškrtnica“, jestli se přidám k akci, která si symbolicky říká COOK2HELP. Julka mne moc dobře zná a ví, že co se týče lidumilnosti, může se mnou jakožto individualitou počítat hned. Obzvláště pak, když se jedná o záležitost, která zachraňuje v Sýrii životy.

Ano, mým velkým koníčkem je sledovat politickou a válečnou situaci na Blízkém Východě. Už od malička mne tento kus světa přitahoval a fascinoval a nikdy, ani teď ne, jsem si nedokázal vysvětlit, proč tomu tak je. Ráno vstanu a první věc, kterou udělám je, že si přečtu kurdské noviny, v poledne pak jiné a v podvečer pak ještě turecké, syrské atd. Tento rituál mám již léta a s pokorou si myslím, že se v situaci okolo Iráku, Sýrie a Turecka vcelku dobře orientuji. I tohoto si Julka byla vědoma, když mě oslovila.

A abych celou akci nějak přiblížil. COOK2HELP je seskupení lidí, kteří milují jídlo a rádi by tím také pomáhali lidem, kteří to potřebují. Celou akci inicioval Hugo Hromas z Nomadis, přidala se Julka Maškrtnica s Petrou Pospěchovou a kolem nich lidé, kteří to cítí stejně a chtějí pomoci lidem ve válkou zdecimované Sýrii.

Rozhodli jsme se tedy, že každý z nás daruje jednu věc, která se bude „dražit“. Já se rozhodl darovat jednu z velmi zajímavých kuchařek, které doma mám a k tomu přihodím ještě naše poslední CD 25, které bude samozřejmě podepsané celou kapelou. Dražit se bude každý den něco, ale konkrétně má dražba bude 4. listopadu od 11:00 na darujme.cz. Výtěžek veškerých dražeb poputuje pro Lékaře bez hranic, kteří v Sýrii operují již řadu let.

Letos jsme si řekli, že uděláme tzv. nultý ročník, který celou akci rozjede. Celý projekt je inspirován britským #CookForSyria, který v Británii funguje již řadu let a zaštituje ji mnoho světoznámých kuchařů a restaurací. My se rozhodli, že to pomalinku rozjedeme v podobném duchu a věřím, že nám s tím i vy svou malou troškou pomůžete. Ostatně, jedná se opravdu a čistě jen o akci, která skrze jídlo zachraňuje lidské životy.

Děkujeme

Štítky:

bottom of page